Awards Winners

Awards Winners2021-09-20T15:53:04+00:00

The ASD Pillar Awards Ceremony is held annually to recognise deserving students of their academic excellence and non-academic achievements.

Awards winners

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Kwan Wai Hin
  • Natalie Ng Jie Lin
  • Megan Riri Moktar
  • Michelle Wijaya
  • Grace Teo Yu Cheng

Design Computation Excellence Award

  • Melissa Tan Zhi Qun

Digital Design and Fabrication Excellence Award

  • Ang Yang Zhi Julius

Keppel Awards of Excellence

  • Natalie Ng Jie Lin

Kumpulan Akitek Design Excellence Award

  • Megan Riri Moktar

MIT Club of Singapore Excellence Award

  • Natalie Ng Jie Lin

Pilot Pen Centenary Award

  • Tsou Li Tian Matthew

Singapore Board of Architects Award

  • Natalie Ng Jie Lin

RenewFibre Asia Architecture Science & Technology Award

  • Ooi Tuan Sheng Christopher Brian
  • Moorthy Priya Dharshni
  • Peter Santosh David
  • Rachel Cheah Jiawen

RT+Q Award

  • Ian Chung Enzhi
  • Valent Tan Wei Ren

Honours List (Senior)

  • Grace Teo Yu Cheng
  • Natalie Ng Jie Lin
  • Melvin Wong Weijie
  • Tsour Li Tian Matthew
  • Elizabeth Lum Ly-Ern

Honours List (Junior)

  • Ang Yang Zhi Julius
  • Ian Chung Enzhi
  • Kuan Yi Heng
  • Ryan Chua Jie Jian

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Benjamin Chong Mun Choen
  • Lim Hai Heng Lester
  • Naomi Marcelle Bachtiar
  • Ngiam Ju Jin Lucas
  • Sean Lee Jun Wei
  • Tan Jee Khang Benedict
  • Thet Naung Oo @ Chi Jia Cai

Daniel Libeskind Award

  • Caleb See De Kai

Design Computation Excellence Award

  • Tan Zhi Sheng

Digital Design and Fabrication Excellence Award

  • Lynus Lim Ming Jun

DPA Master of Architecture Thesis Award – Overall

  • Chia Sheng Wei

Master of Architecture Thesis Award – Representation

  • Ng Wen Qi

Master of Architecture Thesis Award – Research

  • Poon Weng Shern

Master of Architecture Thesis Award – Computation

  • Tan Gee Yang

Master of Architecture Thesis Award – Fabrication

  • Tan Zhi Wei

Master of Architecture Thesis Award – Sustainability

  • Pang Yun Jie

Master of Architecture Thesis Award – Social Innovation

  • Ng Wen Qi

Keppel Awards of Excellence

  • Benjamin Chong Mun Choen
  • Thet Naung Oo @ Chi Jia Cai
  • Ng Wen Qi
  • Chia Sheng Wei

Kumpulan Akitek Design Excellence Award

  • Benjamin Chong Mun Choen
  • Tan Jee Khang Benedict

Pilot Pen Centenary Award

  • Benjamin Chong Mun Choen

RT+Q Award

  • Megan Riri Moktar

SIA Student Medal (Gold) Award

  • So Jing Wen

Singapore Board of Architects Award

  • Benjamin Chong Mun Choen
  • Ng Wen Qi

Honours List (Senior)

  • Ngiam Ju Jin Lucas
  • Benjamin Chong Mun Choen
  • Thet Naung Oo @ Chi Jia Cai
  • Lim Hai Heng Lester
  • Naomi Marcelle Bachtiar
  • May Thinzar Lin

Honours List (Junior)

  • Natelie Ng Jie Lin
  • Elizabeth Lum Ly-Ern
  • Ng Yun Shu
  • Tsou Li Tian Matthew
  • Jonathan Chan Fan Keng
  • Lee Yin Jie

Architectural History and Conservation Study Trip Grant

  • Cher Jia Xi, Jane
  • Han Jing
  • Lim Hai Heng Lester

ASD Core Design Award

  • Choo Ee Pin

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Low Hui An Shawn

Daniel Libeskind Award

  • Melissa Mak Li Ping

DPA Master of Architecture Thesis Award – Overall

  • So Jing Wen

Master of Architecture Thesis Award – Representation

  • Clara Chow Khoi Rong

Master of Architecture Thesis Award – Research

  • Yeow Zhi Wei Michael Augustine

Master of Architecture Thesis Award – Computation

  • Chua Rui Xiang

Master of Architecture Thesis Award – Fabrication

  • Sng Ei Jia

Master of Architecture Thesis Award – Sustainability

  • Nabila Larasati Pranoto

Master of Architecture Thesis Award – Social Innovation

  • Ong Ying Ying

Keppel Awards of Excellence

  • Tan Gee Yang
  • Chia Sheng Wei
  • Ho Jin Teck Daryl
  • Kerine Kua

Kumpulan Akitek Design Excellence Award (DDF)

  • Benjamin Chong Mun Choen

Kumpulan Akitek Design Excellence Award (IDC)

  • Lee Hsien Toong

Pilot Pen Centenary Award

  • Group award:
    1. Emma Lim Zi Xian
    2. Sally Tan Jie Ying
    3. Hendriko Teguh
    4. Lee Xing Yun Mavis

RT+Q Award

  • Benjamin Chong Mun Choen

SIA Student Medal (Gold) Award

  • Ng Xing Ling

Honours List (Term 5)

  • Benjamin Chong Mun Choen
  • Thet Naung Oo @ Chi Jia Cai
  • Ngiam Ju Jin Lucas
  • Naomi Marcelle Bachtiar
  • Teo Shao Tian

Honours List (Term 7)

  • Tan Gee Yang
  • Joshua Tan Seh Kiat
  • Chia Sheng Wei
  • Ng Wen Qi
  • Caleb See De Kai
  • Zhang Bojun
  • Low Hui An Shawn
  • Loo Jun Wen
  • Kady Ho Wei Na
  • Liang Xiuling Chloe

Academic Excellence Award

  • Jonathan Ng Ming-En
  • Neo Xin Hui

Architectural History and Conservation Study Trip Grant

  • Kok Shi Yun
  • Marcus Quek Wen Jia
  • Jeremy Chang Chee Kin

ASD Core Design Award

  • Jonathan Ng Ming-En
  • Gabrielle Quek

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Daniel Yong Kaijie
  • Quek Wen Jia Marcus
  • Nabila Larasati Pranoto
  • Eileen Wong
  • Seah Wen Zhen
  • Soh Jia Ying

Daniel Libeskind Award

  • Tan Yu Jie

DPA Master of Architecture Thesis Award – Overall

  • Daniel Tay Chern Wei
  • Porndee Chua

DPA Master of Architecture Thesis Award – Representation

  • Neo Xin Hui

DPA Master of Architecture Thesis Award – Research

  • Bryan Lim Wei Guo

DPA Master of Architecture Thesis Award – Computation

  • Yehezkiel Wiliardy

DPA Master of Architecture Thesis Award – Fabrication

  • Ryan Chee Wei Shen

Keppel Award of Excellence

  • Jonathan Ng
  • Marcus Quek Wen Jia
  • Neo Xin Hui
  • Pan Shi Qian
  • Porndee Chua

Kumpulan Akitek Design Excellence Award

  • Tan Gee Yang

RT+Q Award

  • Liang Xiuling Chloe

SIA Student Medal (Gold) Award

  • Kam Siu Han Lawrence

Singapore Board of Architects Award

  • Jonathan Ng
  • Neo Xin Hui

Singapore Institute of Architects (SIA) Student Awards

  • Ng Xing Ling

Honours List

  • Tan Gee Yang
  • Chia Sheng Wei
  • Zhang Bojun
  • Joshua Tan Seh Kiat
  • Ng Wen Qi
  • Kady Ho Wei Na
  • Liang Xiuling Chloe
  • Caleb See De Kai
  • Poon Weng Shern
  • Jonathan Ng Ming-En
  • Quek Wen Jia Marcus
  • Daniel Yong Kaijie
  • Cheong Yi Lei
  • Chu Wy Ton
  • Pham Phuong Nhu
  • Quek Wan Juan Gabrielle
  • Chow Khoi Rong Clara

Academic Excellence Award

  • Linus Yuen Yichen
  • Bryan Lim Wei Guo

Architectural History and Conservation Study Trip Grant

  • Jonathan Ng Ming-En

ASD Core Design Award

  • Caroline

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Bryan Lim Wei Guo
  • Ng Xing Ling

Best Student in Architectural Course

  • Kam Siu Han Lawrence

Master of Architecture Thesis Award – Overall

  • Koh Xian Zhe

Master of Architecture Thesis Award – Representation

  • Rosanne Chong Si Qi

Master of Architecture Thesis Award – Research

  • Tracy Tan Shu Wei

Master of Architecture Thesis Award – Computation

  • Ling Ban Liang

Master of Architecture Thesis Award – Fabrication

  • Cheryl Leung Ka-yann

Keppel Award of Excellence

  • Ng Xing Ling
  • Tan Wei Lin

Kumpulan Akitek Design Excellence Award

  • Chen Wei Sheng Kenneth

Leadership Award

  • Tay Kendrick

Singapore Board of Architects Award

  • Hoong Yong Wen Benjamin
  • Tan Wei Xian Rachel
  • Ng Xing Ling
  • Jonathan Ng Ming-En

Honours List

  • Quek Wen Jia Marcus
  • Daniel Yong Kaijie
  • Cheong Yi Lei
  • Chu Wy Ton
  • Chan Jia Hui
  • Yeow Zhi Wei Michael Augustine
  • Pham Phuong Nhu
  • Tan Wei Lin
  • Toh Ling Shuang
  • Mok Jun Wei
  • Loi Jun Kai
  • Caroline
  • Ng Xing Ling
  • Shobha Narendran
  • Tan Yen Keat Timothy
  • Porndee Chua

Architectural History and Conservation Study Trip Grant

  • Teo Yu En Dionne

Academic Excellence Award

  • Lee Le Xiu Jean
  • Law Kang Jie
  • Brian Lee Bo Ying

ASD Core Design Award

  • Rosanne Chong Si Qi
  • Jezamine Chua Zihui

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Kam Siu Han Lawrence
  • Sia Chin Kiat
  • Leung Chi Kwan
  • Brian Lee Bo Ying
  • Hoong Yong Wen Benjamin
  • Lee Le Xiu Jean
  • Rachel Lau Pei Wen
  • Lau Xue Yi
  • Cheryl Chai Xin Yu
  • Koh Xian Zhe

Best Master of Architecture Thesis Project

  • Yeo Song Pei

Daniel Libeskind Award

  • Ong Li Yen

Keppel Award of Excellence (U)

  • Kam Siu Han Lawrence
  • Lee Le Xiu Jean
  • Koh Xian Zhe

Kumpulan Akitek Best Paper Award for History, Theory and Culture

  • Brian Lee Bo Ying

Leadership Award

  • Jezamine Chua Zihui

Singapore Board of Architects Award

  • Kam Siu Han Lawrence

Honours List

  • Kam Siu Han Lawrence
  • Ong Yong Siang
  • Law Kang Jie
  • Leung Chi Kwan
  • Sia Chin Kiat
  • Lee Le Xiu Jean
  • Rachel Lau Pei Wen
  • Koh Xian Zhe
  • Tan Etinne
  • Quek Wen Jia Marcus
  • Chan Jia Hui

Academic Excellence Award

  • Geraldine Quek Cai Ting

ASD Core Design Award

  • Ong Li Yen
  • Clifford Mario Kosasih

ASD Core Design Certificate of Merit

  • Chew Wei Liang Terence
  • Muhammad Shafiq Bin Mohammad Affandi
  • Felicia Lim Yu Qing
  • Fong Mingli Lina
  • Ng Yi Jin
  • Leon Jared Cher Tian Jun
  • Amanda Yeo Qian Yu
  • Xia Tian
  • Toh Hui Ping
  • Lau Jie Hao

Best Service Award

  • Amanda Yeo Qian Yu

Keppel Award of Excellence (U)

  • Amanda Yeo Qian Yu
  • Fong Mingli Lina
  • Stephanie Loh Qi Jia

SIA Student Award (U)

  • Leon Jared Cher Tian Jun

Singapore Board of Architects Award (U)

  • Fong Mingli Lina
  • Clifford Mario Kosasih

Honours List

  • Clifford Mario Kosasih
  • Chew Wei Liang Terence
  • Chan Chun Hin
  • Goh Yi Qian
  • Ng Yi Jin
  • Leon Jared Cher Tian Jun
  • Amanda Yeo Qian Yu
  • Geraldine Quek Cai Ting
  • Xia Tian